Symmetrica, principalul producător local de pavele și borduri vibropresate și lider al pieței de prefabricate din beton, a anunțat finalizarea celei de-a doua fabrici în cadrul centrului industrial Doaga, județul Vrancea. Investiția de 15 milioane de euro marchează o etapă semnificativă în strategia de dezvoltare a companiei, consolidându-i poziția atât pe plan național, cât și regional.
Noua unitate de producție, construită pe infrastructura preluată de la Somaco Holding, transformă un fost spațiu industrial neutilizat într-un pol modern de producție, echipat cu patru hale și o capacitate de livrare de aproximativ 50 de tiruri de produse pe zi. Printre produsele fabricate aici se numără prefabricate din beton pentru infrastructura de apă și canalizare, elemente pentru infrastructura rutieră, precum și stâlpi pentru linii electrice aeriene.
„Preluarea, modernizarea și retehnologizarea fabricii achiziționate de la Somaco Holding a reprezentat un pas strategic pentru Symmetrica. Am extins capacitatea de producție, am creat noi locuri de muncă și am revitalizat tradiția industrială a zonei”, a declarat Sebastian Bobu, Director Executiv al companiei.
Cea mai mare platformă de producție din portofoliul Symmetrica
Extins pe o suprafață de 30 de hectare, centrul industrial Doaga devine cel mai mare hub de producție al companiei. Împreună cu prima unitate, inaugurată în 2018, noua fabrică crește capacitatea zilnică de producție la 500 de metri cubi de prefabricate din beton, dedicate în principal proiectelor de infrastructură desfășurate la nivel național.
Odată cu inaugurarea noii unități, numărul total al angajaților din centrul Doaga ajunge la 130, dintre care 50 de posturi sunt nou create. Investiția contribuie astfel la dezvoltarea economică a unei zone cu potențial industrial semnificativ, dar slab valorificat până în prezent.
Sustenabilitate prin energie regenerabilă
Un element distinctiv al noului proiect este integrarea a trei parcuri fotovoltaice performante, care asigură 70% din necesarul energetic al unității. Inițiativa face parte dintr-o strategie mai amplă a companiei, care a investit peste 6 milioane de euro în dezvoltarea a 12 parcuri fotovoltaice la nivel național.
„Cu 70% independență energetică la Doaga, demonstrăm că performanța economică și responsabilitatea față de mediu pot merge mână în mână”, a adăugat Sebastian Bobu.
Expansiune continuă și leadership regional
Noua fabrică din Doaga se alătură celei mai recente și importante investiții realizate de Symmetrica – centrul de producție de la Bolintin Vale, județul Giurgiu. Cu o valoare de aproape 50 de milioane de euro, unitatea din sud-estul țării este cea mai mare de acest tip din regiune și urmează să adauge 30% la capacitatea totală de producție a companiei.