Fiad Imobiliare a primit aprobarea pentru a doua etapă a proiectului imobiliar din Dealul Zorilor, Iași

Fiad Imobiliare a primit aprobarea de la Agenția pentru Protecția Mediului (APM) pentru a doua etapă a proiectului imobiliar din Dealul Zorilor, situat în apropiere de aleea Mihail Sadoveanu. Această etapă va include 5 blocuri cu un total de 413 apartamente. La finalizarea proiectului, complexul va cuprinde 644 de unități locative.

Conform proiectului, dintre cele 413 apartamente, 114 vor fi garsoniere, 220 vor avea două camere, iar 79 vor avea trei camere. Accesul auto și pietonal la amplasament se va realiza pe un drum nou, construit de Fiad Imobiliare. Blocurile vor avea un regim de înălțime cu demisol, subsol și 7 etaje. Prima etapă a proiectului a fost autorizată în toamna anului trecut. Suprafața utilă totală a locuințelor este de aproape 47.000 mp – 231 de apartamente fiind incluse în prima etapă și 413 în cea de-a doua. Complexul va beneficia de 774 de locuri de parcare și de spații verzi amenajate pe o suprafață de peste 7.000 mp, similară cu amprenta la sol a tuturor blocurilor din proiect.

Investitorul deține o suprafață de aproape 30.000 mp, iar planul urbanistic zonal a fost aprobat de Consiliul Local, proiectul fiind acum în ultima fază pentru obținerea autorizației.