Construcția noului pod peste râul Tisa, care va lega România de Ucraina în zona Sighetu Marmației – Bila Țerkva, se află pe ultima sută de metri, intrând în faza testelor finale. Autoritățile anunță că valorile rezultate în urma testărilor sunt în limitele proiectate, iar recepția obiectivului este estimată până la sfârșitul lunii decembrie, în funcție de condițiile meteorologice.
Teste statice și dinamice
Podul a trecut deja prin teste statice și dinamice. În cadrul testelor statice, au fost utilizate opt camioane încărcate, fiecare de 40 de tone, însumând un total de 320 de tone. Au fost realizate șase seturi de măsurători, câte unul pe fiecare deschidere a podului, trei pe fiecare sens de circulație, camioanele fiind poziționate pe două rânduri.
Testele dinamice au presupus măsurători în timp ce camioanele se deplasau la viteze diferite pe ambele sensuri. Rezultatele au confirmat că podul respectă specificațiile tehnice proiectate.
Caracteristicile podului și ale drumului de acces
Podul face parte dintr-un proiect mai amplu, care include 1,2 kilometri de drum nou. Construcția va fi formată din două poduri paralele, separate de 3 metri, câte unul pentru fiecare sens de circulație, fiecare pod având două benzi și trotuare. Lungimea totală a podurilor va fi de 268 de metri. În cadrul proiectului au fost incluse cinci poduri de desecare, o intersecție tip giratoriu și punctul de frontieră propriu-zis.
Punctul de frontieră
Noul punct vamal va fi dotat cu șase benzi pe sens: două pentru autoturisme, două pentru transport marfă, una pentru corp diplomatic și una pentru transport persoane. De asemenea, vor fi construite două clădiri administrative pentru poliția de frontieră și vamă și patru hale de control, toate conform cerințelor ghidului Schengen.

